يکشنبه ٢٥ آذر ١٣٩٧
 چهارشنبه ٢٠ آذر ١٣٩٢


مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شركت ملی نفت ایران:

ارتقاء حوزه فاوا در كشور نیازمند برنامه ریزی دقیق است

مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شركت ملی نفت ایران ارتقا حوزه فاوا در كشور را در گرو برنامه ریزی دقیق، استفاده از نیروی انسانی مولد و خلاق و مدیریت صحیح دانست.

احمد تولایی؛ مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شركت ملی نفت ایران در نشست تخصصی نقش فاوا در بهره وری، تحول و نوآوری سازمانی كه صبح امروز در سالن شهید بهشتی وزارت نفت برگزار شد، با بیان این مطلب گفت: در دو دهه اخیر فناوری اطلاعات و ارتباطات بیشترین سهم را در تحول و توسعه جوامع بشری، بویژه در حوزه كسب و كار داشته است و صنعت نفت ایران در بروز رسانی فناوری های مورد استفاده خود، نیاز مبرم به شناخت و برنامه ریزی كلان برای بكارگیری فاوا دارد.
تولایی با یادآوری اینكه ٧/١١ درصد از احكام برنامه پنجم توسعه اقتصادی كشور مربوط به حوزه فاوا است، تصریح كرد: دراین برنامه، ١٤ حكم به صنعت نفت درحوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات صنعت نفت اختصاص یافته است و بر اساس این موضوع، نگاه ها به حوزه فاوا تغییر و جایگاه بالاتری برای آن باید ترسیم شود.

فاوای ایران رتبه ٩٠ را بین ١٥٧ كشور جهان دارد

وی با عنوان اینكه براساس سند چشم انداز ٢٠ ساله كشور، جایگاه دوم در منطقه خاورمیانه در حوزه فاوا از آن ایران باید باشد، گفت: بر اساس آمارهای موسسه آی تی یو، امتیاز كشور ایران از امتیاز ١٠ حدود ٨/٣ و در بین ١٥٧ كشور جهان در حوزه فاوا رتبه ٩٠ را دارد واین آمارها ضرورت سرمایه گذاری در این حوزه را آشكارتر می كند.
تولایی رتبه كشورهای قطر و امارات را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات به ترتیب 31 و ٣٣ در جهان خواند و افزود: كشور قطر بین كشورهای جهان از ١٠ امتیاز اكنون با رتبه ٣١ دارای ٥٤/٦ است، بنابراین باید كشور ایران برای ارتقا جایگاه خود در این حوزه و تقویت آن در منطقه خاورمیانه، حدود ٦/٢ امتیاز فعلی خود را افزایش دهد.
مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شركت ملی نفت ایران، كشورهای كره جنوبی و سوئد را به ترتیب سكان داران حوزه فاوا در جهان معرفی كرد و گفت: آمارهای رسمی گویایی این واقعیت است كه كشورهای دیگر درحال تلاش برای ارتقا حوزه فاوا و كسب درآمد از طریق آن هستند از اینرو كشور ایران باید در این زمینه سرمایه گذاری بیشتری انجام دهد تا از كشورهای دیگر عقب نماند.

تنها ٤ درصد از مشتركین اینترنت از نوع پر سرعت استفاده می كنند

وی تعداد مشتركین تلفن خط ثابت و سیم كارت های فعال در كشور را به ترتیب ٣٥ میلیون و ٦٠ میلیون اعلام كرد و ادامه داد: در زمینه اینترنت تنها ٤ درصد از مشتركین اینترنت ازنوع پر سرعت استفاده می كنند كه در هرسه زمینه پتانسیل رشد با مدیریت صحیح وجود دارد.
به گفته تولایی ضریب نفوذ استفاه از تلفن همراه در كشور در سال های اخیر رشد قابل توجهی داشته است اما در قیاس با كشورهای دیگر نیازمند سرمایه گذاری بیشتری دراین زمینه هستیم.
این مقام مسئول دسترسی به رایانه در كشور را ٤٢ درصد و دسترسی به اینترنت را ٢٧ درصد از جمعیت كشورعنوان و تصریح كرد: در این زمینه در كشور باید فرهنگ سازی شود تا بتوان از سرویس های مبتنی بر اینترنت در كشور را توسعه داد.

كاربران خدمات بانكداری الكترونیكی حدود ١٣ میلیون نفر هستند

به گفته وی حدود ١٣ میلیون نفر در كشور از خدمات بانكداری الكترونیكی استفاده می كنند كه در مقایسه با جمعیت ٧٥ میلیونی كشور، آمار قابل قبولی نیست.
مدیرفناوری اطلاعات و ارتباطات شركت ملی نفت ایران، با اشاره به اینكه سال گذشته افزایش رشد ١٠ برابری كاربردر زمینه خرید آنلاین از طریق تلفن همراه ایجاد شده است، گفت: با وجود رشد ١٠ برابری هنوز نسبت به كشورهای جهان در وضعیت مطلوبی قرار نداریم.

ضرورت سرمایه گذاری كشور در تولید بازی های رایانه ای

وی با عنوان اینكه سال گذشته حدود ٢٥ میلیون خرید بازی های رایانه ای دركشور انجام شده است، متذكر شد: اگر در این زمینه با توجه به پتانسیل های موجود در داخل كشور سرمایه گذاری شود علاوه بر درآمد زایی، اشتغال زایی نیز ایجاد خواهد شد.

برابری سودخالص شركت Apple با فروش نفت امارات در سال گذشته

تولایی درآمد شركت اپل(Apple) در سال ٢٠١٢ را حدود ٥٨/١٥٦ میلیارد دلار و سود خالص حاصل از آن را ٧٣٣ میلیارد دلار بیان و تصریح كرد: این میزان سود خالص این شركت از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات در سال ٢٠١٢ با میزان فروش نفت كشورامارات متحده عربی در همین سال برابر است.
مدیرفناوری اطلاعات و ارتباطات شركت ملی نفت ایران، همچنین در مورد شركت ماكروسافت گفت: این شركت در سال ٢٠١٢ حدود ٦٠ میلیارد دلار فروش و ٢٠ میلیارد دلار سود داشته است كه این موضوع مبین جهت گیری كشورها برای كسب درآمد از طریق فناوری اطلاعات و ارتباطات بجای فروش منابع خدادادی است.
وی برضرورت سرمایه گذاری در حوزه فاوا تاكید و تصریح كرد: براساس مطالعات وزارت كار و امور اجتماعی، بطور متوسط ٨٠; میلیون برای ایجاد هر كار در كشور نیازمی باشد و این در حالی است كه میزان سرمایه گذاری در حوزه فاوا یك دهم، این مقدار است.
تولایی با بیان اینكه سرعت رشد فناوری در كشور باید ارتقا داده شود، گفت: كشورهندوستان حدود ١١٠ میلیارد دلارصادرات نرم افزارو خدمات سال گذشته داشته است و این مقوله می تواند در تولید ارز نقش مهمی ایفا كند.منبع : پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت
بایگانی اخبار

    آخریـــن اخــبـار
رونمایی از نسخه جدید سایت شرکت ملی نفت ایران

نسخه جدید سایت شرکت ملی نفت ایران با همکاری مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات این شرکت در تاريخ 6 مرداد رونمایی شد.(ادامه)
 
افتتاح اتاق مانیتورینگ مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات نفت

اتاق مانیتورینگ مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران با حضور معاون وزیر نفت افتتاح شد. (ادامه)

بایگانی اخبار