یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 سامانه کنترل متمرکز کاربران و منابع شبکه (Active Directory)

هدف : ارائه سرویس جهت کنترل متمرکز کاربران منابع شبکه ادارات مرکزی، کنترل سطح دسترسی، اعمال سیاستهای کلی به همه کاربران و کامیپوترها، نصب برنامه‌ها بصورت متمرکز، به روزرسانی کامپیوترها بصورت متمرکز و ارائه سرویس تشخیص هویت کاربران به سرویسهای شبکه.
گستره و حجم فعالیت : کاربران و کامپیوترها و سرورهای مستقر در ادارات مرکزی، مرکزی سوم نفت، مرکزی چهارم نفت، مرکزی پنجم نفت، ساختمان شهید تندگویان و مرکزی دهم نفت.
نوع اجراء : پیوسته (Online) .
قابلیت اجراء : در این سامانه کاربران و منابع بصورت متمرکز تعریف شده و کنترل می‌گردند. قابلیت Trust این اجازه را می‌دهد تا هر واحد کاربران و منابع خود را تعریف نمایند و نوع ارتباطش را به سامانه‌های دیگر بصورت یکطرفه یا دوطرفه با توجه به سیاستهای خود تعیین نماید. اعمال سیاستهای کلی شبکه با استفاده از Group Policy یکی از قدرتمندترین ابزارهای این سامانه به شمار می‌آید که خود باعث یکپارچگی سیستم و کاهش بار مسئولیت مدیر شبکه می‌گردد. امکان نصب برنامه‌ها برروی کامپیوترهای شبکه بدون حضور فیزیکی کارشناسان شبکه از جمله ویژگیهای منحصر بفرد این سامانه است. وابستگی بسیاری از سرویسهای شبکه از قبیل ایمیل، وب سایت، کاربران از راه دور (Dial Up) و ..... این سامانه را به سامانه‌ای بدون جایگزین تبدیل کرده است. کنترل امنیت و سطح دسترسی کاربران به منابع شبکه بدون استفاده از این سامانه تقریباً بی‌معنی است. سرویسهای پایه‌ای شبکه که به همراه این سامانه ارائه می‌دهند. عبارتند از :
Certificate Authorcity, IAS, DHCP, DNS .قابلیت بروزرسانی (Update) کامپیوترهای شبکه بصورت متمرکز باعث کاهش مصرف اینترنت و امن بودن کامپیوترها می‌گردد. امکان نصب آنتی‌ویروس برروی سرور دامنه‌ها و بروزرسانی تمام کامپیوترها از یک نقطه از جمله محاسن استفاده از این سامانه است.
ذینفعان داخل سازمان : کلیه کاربران ادارات مرکزی قدیم، جدید، سوم و چهارم، پنجم، دهم و شهیدتندگویان و ...
ذینفعان خارج از سازمان : 
سال شروع بهره‌برداری : ١٣٧٩
 
 
امتیاز دهی