1398/2/22 یکشنبه مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات فاوا به‎دنبال صنعت نفت یادگیرنده است/ پشتیبانی 85 سامانه فعال در فاوای نفت مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات: فاوا به دنبال صنعت نفت یادگیرنده است / پشتیبانی 85 سامانه فعال در فاوای نفت مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران ضمن تشریح فعالیت های این مدیریت، اظهار کرد: 85 سامانه فعال در فاوای نفت پشتیبانی می شود.

قاسمعلی بازآیی در گفت‎وگو با خبرنگار NIOC، با اشاره به اینکه فاوا به دنبال صنعت نفت یادگیرنده است، گفت: ایجاد بسترهای مناسب و مطلوب جهت دستیابی به صنعت نفت پیشرفته، برنامه‌ريزي و هوشمندسازي فرايندهاي كسب‌وكار الكترونيك صنعت نفت، استقرار فراگير و يكپارچه كاربردها و خدمات فاوا در صنعت نفت، ارتقاء کارايی و اثر بخشی ارکان مديريتی و اجرايی و همچنین دستيابي به سهم مناسب خدمات فني و مهندسي از بازارهاي هدف، از اهداف مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران است.

وی افزود: بدون اتکا به فناوری اطلاعات، سازمان دچار مشکلات زیادی خواهد شد و در این مسیر این مدیریت به کل صنعت نفت خدمات ارائه می دهد.

بازآیی با اشاره به اینکه در حال حاضر 85 سامانه فعال در مدیریت فاوای نفت، پشتیبانی می شود، تصریح کرد: 93 درصد این سامانه ها توسط کارشناسان شرکت ملی نفت ایران طراحی و 7 درصد نیز برون سپاری شده است.

وی ضمن معرفی سامانه های فعال، به تشریح سامانه جامع نیروی انسانی پرداخت و اظهار کرد: این سامانه به چهار شرکت اصلی وزارت نفت که 200 هزار نفر شاغل و بازنشسته را شامل می شود خدمات می دهد.

به گفته بازآیی سامانه جامع مالی نیز به روز شده و به 64 واحد در صنعت نفت خدمات ارائه می دهد.
مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه تلاش شده است پورتال شرکت ملی نفت ایران تقویت و بین سامانه جامع نیروی انسانی و این پورتال ارتباط ایجاد شود، افزود: در مسیر تسهیل دسترسی کاربران، آنها می توانند از طریق پورتال درخواست های خود را مطرح و ثبت کنند.

بازآیی، سامانه جامع تداركات كالاي صنعت نفت را دیگر سامانه مهم در فاوای نفت معرفی کرد و گفت: این سامانه به چهار شرکت اصلی وزارت نفت خدمات ارائه می دهد و تمام انبارهای صنعت نفت، مقادیر و ارزش کالاهای موجود در آن به طور لحظه ای رصد می شود.


تعیین تکلیف سامانه های غیرفعال

وی افزود: سیستم ها عمر مشخصی دارند و بعد از آن یا باید ارتقاء یابند و یا از رده خارج شوند، بنابراین تعیین تکلیف سامانه های غیرفعال در دستور کار قرار گرفت.

این مقام مسئول اظهار کرد: سامانه يكپارچه سازي طبقه بندي كالاي صنعت نفت با ايران كد نیز با اهداف يکسان سازي و يکپارچگي کد کالا در سطح صنعت نفت، ايجاد شناسنامه براي تمامي کالاها در سطح صنعت نفت، همگوني کدهاي صنعت نفت با ايران کد و امکان برقراري ارتباط دو سويه با تامين کنندگان تجهيزات صنعت نفت اجرایی شده است.
بازآیی افزود: سامانه یکنواخت تدارکات کالا نیز با حضور یک کمیته فعال، در حوزه شرکت ملی نفت 95 درصد و در حوزه شرکت ملی گاز و پالایش و پخش هم نزدیک به 100 درصد پیشرفت داشته است.

مدیر فاوای شرکت ملی نفت ایران 2 سامانه اطلاعات بالادستی و سامانه جامع امور بین الملل را از دیگر سامانه های مهم فاوای نفت برشمرد و گفت: این سامانه ها از سوی کارشناسان شرکت ملی نفت طراحی شده و پشتیبانی می شود.

بازآیی با بیان اینکه یک مرکز تداوم سرویس به منظور افزايش آمادگي سازمان براي مقابله با رخدادهايي كه موجب قطع خدمات كسب وكار مي شود، راه اندازی شده است، اظهار کرد: قرار است سال آینده در شیراز نیز مرکزی جدید راه اندازی شود.


صرفه جویی ماهانه 5 میلیارد ریالی با حذف چاپ کاغذ

وی افزود: با طراحی سامانه جدید و حذف چاپ کاغذ در سامانه مالی که شرکت ملی نفت، پتروشیمی و پالایش و پخش را پشتیبانی می کند، ماهانه بیش از 5 میلیارد ریال صرفه جویی شده است.

این مقام مسئول به سامانه جدید "به سما" با رویکرد بهینه سازی مصرف سوخت اشاره کرد و افزود: طراحی جدید این سامانه از سوی کارکنان فاوای نفت در دست اقدام است.

به گفته بازآیی مرکز مانیتورینگ نیز با هدف اعلام هشدار، تشخیص مشکلات و پیش بینی وقایع فعال است و به کمک آن از دارایی های شرکت محافظت می شود.

وی در پایان ضمن اشاره به دیگر اقدامات مهم فاوای نفت گفت: در حال حاضر پروژه ارتقاء بستر نرم افزاري با محوریت سامانه حقوق، دستمزد و منابع انساني نفت، اصلاح تاريخ سامانه هاي آنلاين، برنامه راهبردي و معماري سازماني فاواي نفت، بسط و توسعه يكپارچه زيرساخت ارتباطي سامانه اطلاعات بالادستي صنعت نفت، اتوماسيون صنعتي (ديسپچينگ و ...) شركت ملي نفت ايران، گواهی الکترونیکی، ارتقاء امنیت و استقرار سيستم مديريت امنيت اطلاعات و بسط و توسعه سرويس هاي دولت الكترونيكي از مهمترین فعالیت هایی است که در مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران دنبال می شود.
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر