1400/4/9 چهارشنبه نخستین نشست آموزشی راهبری سامانه جامع مدیریت مالی نفت برگزار شد با تاکبد مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیریت امور مالی، نخستین جلسه از مجموعه جلسه های آموزشی راهبری سامانه جامع مدیریت مالی این شرکت با همکاری آموزش مرکزی برگزار شد. به گزارش خبرنگار NIOC، معاون مدیر امور مالی شرکت ملی نفت ایران، صبح امروز (۲۷ اردیبهشت ماه) در نخستین جلسه آموزشی راهبری سامانه جامع مدیریت مالی که با حضور کارکنان مدیریت امور مالی، فاوا و مشاوران معاونت پژوهشی دانشگاه تهران در محل ساختمان مرکزی پنجم برگزار شد، گفت: ایجاد تغییرات جامع در سیستم مالی و راه اندازی یک سیستم مالی یکپارچه و به روز از سال های گذشته در دستور کار بود از این رو کمیته ای متشکل از نمایندگان مدیریت های امور مالی و فناوری اطلاعات و ارتباطات و شرکت های فرعی و مدیریت های تابعه تشکیل و مقرر شد سیستم ها بازنویسی و به روزرسانی شود.

سید محسن جمالی افزود: شرکت ملی نفت ایران در همان سال ها به منظور ارتقا سیستم مالی همگام با تغییرات به وجود آمده در قوانین كشور و نیازهای سازمان ها و نهادهای مرتبط با شركت نفت در بهره گیری از دولت الكترونیك و ایجاد داشبوردهای مدیریتی جزء و كلان، اجرای سیستم طرح جامع سامانه ERP را در دستور کار قرار داد.

به گفته وی، جمع بندی حاصل از اجرای سیستم طرح جامع سامانه ERP به اینجا رسید که ما باید سیستم مالی جدیدی ایجاد کنیم و در بحث ساختار حساب ها، تغییرات اساسی ایجاد کنیم. نگرشی که ما در بحث ساختار مالی داریم این است که جز به کل برسیم اما در سیستم جدید از کل به جزء می رسیم.

گفتنی است، سیستم های مالی شركت ملی نفت ایران از سال ۱۳۶۳ بر مبنای FRAME MAIN ایجاد و به تدریج سایر عملیات مالی، حقوق و دستمزد، اموال، كالا، جامع پرسنلی و سایر سیستم های مرتبط به آن اضافه شد. اسناد روزنامه، پرداخت، دریافت و سایر فرم های مورد نیاز نیز به صورت دستی ۸۰ ستونی پانج كارت، طراحی شده بود. هر چند امكان استفاده از این سیستم هنوز هم مقدور است اما به دلیل عدم امكان پشتیبانی مناسب از این سیستم و ضرورت استفاده از تكنولوژی روز دنیا نسبت به جایگزینی سیستم های مالی جدید، اقدام شد.

در این باره، سرپرست مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران، گفت: واقعیت این است که سامانه مالی قبلی شرکت ملی نفت ایران به خاطر تلاش ارزشمند گروه زیادی در دهه ۱۳۶۰ تولید و راهبری شد. گروهی که توانسته بودند قریب ۴۰ سال آن سامانه را پشتیبانی کنند و تداوم ببخشند، شایسته قدردانی هستند.

نادر آریا افزود: البته بر اساس اسناد موجود، این واقعیت غیر قابل انکار را نمی توان نادیده گرفت که تقریبا از ۲ دهه گذشته نیاز به تحول هم در بعد تخصصی مالی و هم در بعد تخصصی فناوری اطلاعات و ارتباطات در این سامانه احساس می شده که در نهایت سامانه جدید  بر اساس مجموعه زحماتی که در پروژه ERP کشیده شده و تولید سامانه ای که توسط معاونت پژوهشی دانشگاه تهران انجام شد، به ثمر نشست.

به گفته وی، مشکلات عملکردی و غیر عملکردی در مورد سامانه عظیمی مانند سامانه مالی شرکت ملی نفت ایران، یک امر و اتفاق طبیعی است از این رو همکاران فاوا و مالی باید کمک کنند تا بتوانیم، مشکلات را مرتفع کنیم و این سامانه را به تکامل برسانیم.

آریا یکی از مشکلات موجود بر سر راه سامانه جدید را عدم وجود آموزش برای بهره برداری از آن اعلام کرد و گفت:  البته از ابتدای امسال تحولی که روی سامانه اتفاق افتاد، واقعا نیازمند آموزش بود به ویژه که مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و مدیریت امور مالی هم بر روی آموزش چه در سطح ستاد شرکت ملی نفت ایران چه در سطح شرکت های تابعه، تاکید فراوانی داشتند.

وی افزود: با توجه به احساس نیاز شدید برای آموزش راهبری سامانه جدید مالی، تصمیم بر آن شد که دوره های آموزشی برای همکاران ذیربط مالی و فاوا برگزار شود که این نشست، نخستین جلسه از مجموع این دوره های آموزشی است. دوره آموزشی فردا هم مرتبط با شرکت های تابعه است.

آریا توضیح داد: دوره آموزشی حاضر، هم کاربران و هم راهبران سامانه را به تدریح آموزش می دهد و آماده کار می کند، بنابراین از یک طرف افرادی که قراراست با این سامانه کار کند در دوره حضور دارند و هم افرادی که قرار است رفع اشکال، نصب، راه اندازی و حتی آموزش این سامانه را به عهده بگیرند.

وی ضمن قدردانی از همکاران معاونت آموزش مدیریت توسعه منابع انسانی که متولی برگزاری این دوره آموزشی هستند، اظهار کرد: برای کسانی که در این دوره آموزشی شرکت می کنند گواهینامه پایان دوره صادر می شود. در ضمن جمعی از منتخابان این دوره آموزشی به عنوان مدرس راهبر سامانه خواهند بود.

آریا تاکید کرد: نقطه نظرات همکاران در طول دوره برگزاری آموزش راهبری سامانه جدید مالی شرکت ملی نفت ایران جمع آوری می شود و طی برگزاری نشست هایی به منظور بهبود عملکرد سامانه بررسی خواهد شد.


 
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر